Hakkımızda

ODTÜ Bilgisayar Topluluğu 1989 yılında kurulmuş, ODTÜ Kültür İşleri Müdürlüğü denetiminde varlığını sürdüren bir öğrenci topluluğudur. Akademik danışmanı, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Göktürk Üçoluk'tur. Topluluğumuz yaptığı çalışmalar, geliştirdiği ve geliştirmekte olduğu projeler ve düzenlediği etkinliklerle sosyal, çağdaş ve alanında öncü bir topluluk olup çalışmaları ülke genelinde örnek gösterilmektedir.

Amaçlarımız

E-Bergi

E­bergi ODTÜ Bilgisayar Topluluğu tarafından, bilgisayar bilimleri ve uygulama alanları hakkında detaylı bilgi sahibi olmayan insanlara kaliteli Türkçe içerik sağlamak amacıyla hazırlanan elektronik bir dergidir. Bilgisayar bilimiyle ilgili Türkçe kaynak yetersizliği ODTÜ Bİlgisayar Topluluğu üyelerini böyle bir dergi çıkarmaya teşvik etmiş ve e­bergi’nin ilk sayısı 1 Nisan 2007'de yayınlanmıştır. Bundan sonraki sayılarının ise her ayın 10'unda çıkarılması hedeflenmektedir.

Dergi yazılarımız, genellikle topluluk üyelerimiz tarafından yazılmakta olup, misafir yazarların yazıları da kabul edilmektedir. Dergimize gönderilen yazıların daha önce herhangi bir kaynakta yayınlanmamış olması gerekir.

Dergimizin adı İngilizce'deki "compute" teriminin Türkçe'de karşılığı olarak ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği öğretim görevlileri tarafından türetilen "bermek" sözcüğünden gelmektedir. Dergimize bu ismi seçmemizin nedenlerinden biri de "e­dergi" sözcüğünü çağrıştırmasıdır.

Dergimizde web teknolojileri, güvenlik, yazılım, donanım, biyografi, röportaj, oyun tanıtımı, güncel başlıklarıyla yazılar yayınlanmakta olup bu başlıklar dışında bilgisayar bilimiyle ilgili olan her konu kabul edilmektedir.

Dergimiz bilgisayar topluluğunda yer alan hemen hemen her üyenin emeğinin olduğu tek projedir. Taşıdığı değerli amaçla ve üyelerimizin katkılarıyla önümüzdeki yıllarda gelişimini sürdürmesi ve bilişime olan katkılarıyla adından söz edilir hale gelmesi ODTÜ Bilgisayar Topluluğu’nun hedeflerindendir.

Topluluğumuz düzenlediği söyleşi, seminer ve workshoplarla iş dünyasının önde gelen isimlerinin mesleki tecrübelerini aktarmalarına önayak olarak üyelerinin sorularına cevaplar bulmalarına ve bilişim alanında bilgi kazanmalarına yardımcı olmaya çalışmaktadır. Bunun dışında topluluğumuz kendisinin düzenlediği etkinlikler dışındaki etkinliklerden de haberdar olup üyeleriyle paylaşmayı ve katılımlarını teşvik etmeyi misyon edinmiştir.

Eğitimlerimiz

Serbest Eğitimler

“Serbest eğitim” anlayışı ile topluluğumuz, kendi kimliği altında tamamen gönüllü bir şekilde eğitim vermek isteyen tüm kişi ve kurumların çalışmaları için hedefe yönelik ve etkili bir araçtır. Bu temele dayanarak, ilgi alanları konusunda yetkin olan üyelerimiz kendi çalışma gruplarını açabilme hakkına sahiptir. Bu çalışma grupları eğitmenin arzusuna göre birer oturumluk veya çok oturumlu, sponsor destekli veya bireysel kaynaklı olarak oluşturulabilir.

ODTÜ Bilgisayar Topluluğu, mezun üyeleri ve yeni katılımcıları ile dev bir ailedir. Bu ailenin tüm bileşenleri, mezun olsalar dahi toplulukla olan bağlarını canlı tutarlar. Bu sayede topluluk üyelerimiz hem bilişim teknolojileri ile ilgili çalışma alanlarını eski üyelerimizle olan bağlantılarından öğrenebilir, hem de desteğe ihtiyaç duydukları konularda birer referans olan bu üyelerimize kolayca ulaşabilirler.

Çalışma Grupları

ODTÜ Bilgisayar Topluluğu, öğrenmeye istekli topluluk üyelerimizin talebi doğrultusunda ve yeterli görülen sayıya ulaşılması halinde, gönüllü topluluk üyelerimiz tarafından çalışma grupları oluşturup, bu gruplar aracılığıyla üyelerle birlikte çeşitli projeler üretmekte ve interaktif eğitimler vermektedir. Bu gruplardaki eğitmen arkadaşlarımız, ilgi alanlarında yetkin üyelerimizdir. Her sene başında eğitmenler birer müfredat hazırlar ve eğitim süresince bu müfredata bağlı kalırlar. Dönem içerisinde eğitim gören üyelerimizin dönütleri doğrultusunda eğitimlerin işleyiş şeklinde iyileştirmeler yapılır. Böylece daha etkili ve interaktif bir eğitim metodu izlenmiş olur.